Społecznicy z Pojezierza Drawskiego chcą zmieniać rzeczywistość. Razem usiedli do stołu

Społecznicy z Pojezierza Drawskiego chcą zmieniać rzeczywistość. Razem usiedli do stołu

„Wolontariat jako wyzwanie obecnych czasów” to hasło przewodnie spotkania przedstawicieli części organizacji pozarządowych działających na terenie Powiatu Drawskiego. Gościem honorowym spotkania był Lech Dyblik, znany i lubiany aktor pochodzący ze Złocieńca.

W Świerczynie aktywnie działa liczące kilkadziesiąt osób Stowarzyszenie „Nasza Świerczyna”. Ale nie tylko w tej wsi sa ludzie zaangażowani. Podobnie jest w Białym Zdroju, Darskowie, w Złocieńcu, Czaplinku, Kaliszu Pomorskim i w wielu innych miejscowościach powiatu drawskiego. Organizacje swoją działalność opierają na wsparciu altruistów i osób o wysokim poziomie empatii, jednak zmieniająca się rzeczywistość wymaga od stowarzyszeń wprowadzenia zmian, a przede wszystkim wysokiego stopnia profesjonalizacji. Przedstawiciele trzeciego sektora zastanawiali się jak podołać tym wyzwaniom. Oprócz stworzenia sieci i przykładów dobrej kooperacji niebagatelne znaczenie ma włączenie innych sektorów. Tym samym bardzo ważna staje się partycypacja międzysektorowa odnosząca się do wzajemnego wspierania władzy oraz obywateli/obywatelek we wspólnym podejmowaniu decyzji i realizacji projektów społecznych.

Podczas dyskusji pojawiły się pytania:
Jak zmieniać naszą rzeczywistość na lepsze? Czy w małych miejscowościach jest to możliwe? Co zrobić by nasza działalność była jak najbardziej efektywna? Na te i inne problemy uczestnicy starali się znaleźć odpowiedzi. W dyskusji wielokrotnie podkreślano ważną rolę, jaką w działalności organizacji pozarządowych pełnią wolontariusze. Niezastąpieni szczególnie wówczas, gdy chodzi o aktywność charytatywną. Wolontariat to siła bez której wiele stowarzyszeń i fundacji nie mogłoby istnieć. Chęć niesienia pomocy daje ogromną satysfakcję ale też potrafi być wielkim obciążeniem. Szukaliśmy rozwiązań które pozwolą zapobiec wypaleniu wolontariuszy, oraz pomogą w realizacji trudnych emocjonalnie zadań.

Sobotnie spotkanie w Świerczynie potraktować należy jak początek współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi powiatu drawskiego. Ich celem jest wytyczenie obszarów wspólnych aktywności, których głównym celem jest zrównoważony rozwój i poprawa poziomu życia mieszkańców. Drugim, równie ważnym celem jest poprawa komunikacji i zasad współpracy miedzy sektorowej. Oczywiście zapraszamy do przyłączenia się pozostałe organizacje funkcjonujące w naszym powiecie do współpracy.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Biały Zdrój, Stowarzyszenie Green Wolrd, Stowarzyszenia Rundorfina, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Stowarzyszenia Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim, Fundacji Magia Serca, UKS Lider, Stowarzyszenia Nasza Świerczyna, oraz Koła Powiatowego Stowarzyszenia Polska 2050 które było inspiratorem dialogu pozarządowego.

Obecny na spotkaniu aktor Lech Dyblik podzielił się z uczestnikami swoimi doświadczeniami z pracy terapeutycznej, jaką od lat prowadzi z osobami uzależnionymi. Odwiedza zakłady karne, kluby AA, a także parafie, w których spotyka się z osobami potrzebującymi pomocy.

Społecznicy z Pojezierza Drawskiego chcą zmieniać rzeczywistość. Razem usiedli do stołu
Społecznicy z Pojezierza Drawskiego chcą zmieniać rzeczywistość. Razem usiedli do stołu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *