Społeczność Połczyna Zdroju chce ratować spaloną restaurację. Trwa zbiórka

Społeczność Połczyna Zdroju chce ratować spaloną restaurację. Trwa zbiórka

Jedyny taki lokal w Polsce – otwarta zaledwie dwa lata temu „Cygańska Restauracja Trojanka” w Połczynie-Zdroju spłonęła w niedzielny wieczór 13 lutego 2022. Właściciel Bogdan Trojanek, znany artysta, działacz i społecznik, lider zespołu Terne Roma postanowił, że się nie podda. Chce odtworzyć lokal i zbiera na to środki. Bogdan Trojanek bardzo przyczynił się do budowy potencjału różnorodności kulturowej gminy. Zrobił w Połczynie-Zdroju wiele, nie tylko jako artysta. Jego restauracja, o czym mało kto wie, serwowała posiłki dla szczególnie potrzebujących za darmo. Dziś sam prosi o wsparcie. Link do zbiórki można znaleźć tutaj: https://szczytny-cel.pl/z/polczyn-zdrojBogdan Trojanek dzięki swojej działalności i zasługom na rzecz potrzebujących otrzymał wiele odznaczeń. Jednym z nich jest Order Uśmiechu. Trojanek jest jedynym Romem na świecie, któremu przyznano to odznaczenie. Kolejnymi były otrzymane: Srebrny Krzyż Zasługi z rąk Prezydenta, wyróżnienie za propagowanie humanitarnego traktowania zwierząt oraz tytuł i statuetka „Człowiek otwartego serca”. Od 2015 roku reprezentuje Romów w komisji wspólnej do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Społeczność Połczyna Zdroju chce ratować spaloną restaurację. Trwa zbiórka

Bogdan Trojanek przyjaciel Połczyna-Zdroju Przygoda Bogdana Trojanka z miastem zaczęła się w 1986 r., kiedy to jako młodzieniec wziął udział w wojewódzkim przeglądzie młodych talentów pn. Konfrontacje Kulturalne Młodzieży Szkolnej, które przez wiele lat odbywały się w Połczynie-Zdroju. Pan Bogdan, jak sam twierdzi, był bardzo przejęty występem przed tak dużą publicznością w połczyńskim amfiteatrze. Jednak niezwykłe ciepło i uśmiech z jakim został tu przyjęty, na zawsze pozostały w jego pamięci. Po latach w 2016 r., kiedy już jest uznanym artystą romskim zwraca się do ówczesnych władz samorządowych z propozycją organizowania cyklicznego wydarzenia promującego kulturę cygańską i słowiańską, a przede wszystkim integrującego środowiska mniejszości narodowych i etnicznych. I tak, wspólnie z miastem, przy współpracy z TVP 3, rozpoczęła się organizacja Biesiady Cygańsko- Słowiańskiej w Połczynie-Zdroju. Ponadto p. Bogdan zrealizował w Połczynie-Zdroju jeszcze inny projekt – zrewitalizował kamienicę w zabytkowym śródmieściu, w której utworzył swoją restaurację. To dzieło właśnie teraz strawił ogień.

Można tam było posłuchać prawdziwej cygańskiej muzyki, śpiewu, podziwiać umiejętności i barwne stroje romskich tancerek oraz skosztować tradycyjnych potraw. Bogdan Trojanek to artysta, ale przede wszystkim człowiek wrażliwy i czuły na krzywdę ludzką. Prezes Królewskiej Fundacji Romów, członek Komisji Wspólnej Rządu do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych, chętnie bezinteresownie angażuje się w akcje charytatywne, o czym również mogli się przekonać mieszkańcy Gminy Połczyn-Zdrój. 9 grudnia 2018 r. p. Bodgdan z zespołem Terne Roma dał koncert charytatywny w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Redle podczas akcji niesienia pomocy rocznemu Filipkowi, który choruje na białaczkę. Kiedy dowiedział się o szerokiej akcji charytatywnej na rzecz chorego na ostrą białaczkę szpikową Maćka, 16-letniego ucznia z Połczyna-Zdroju, bez chwili zastanowienia w niedzielę 29 września 2019 r. z zespołem Terne Roma zagrali piękny koncert w kinie „Goplana” podczas którego zebrano kwotę 2133 zł. Bogdan Trojanek swoją otwartością, zrozumieniem dla potrzeb najbardziej potrzebujących przełamuje wszelkie bariery i utarte stereotypy, a jego zaangażowanie w życie naszego miasta zasługuje na duże uznanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *