Jak właściwie dobrać nowoczesny system ERP?

Jak właściwie dobrać nowoczesny system ERP?

Aktualnie, w dobie dynamicznych zmian, system ERP (ang. Enterprise Resource Planning) powinien być innowacyjny, jeśli ma być rdzeniem rozwijającego się przedsiębiorstwa produkcyjnego.

System ERP jest zatem fundamentem jeśli chodzi o zarządzanie firmą, dlatego też decyzje o jego zmianie są podejmowane rzadko, a Kadra Zarządzająca podchodzi do tematu raczej sceptycznie.

Badania ekspertów z USA wskazują, że większość firm produkcyjnych używa zazwyczaj programu ERP, który był wdrożony ok. 10-20 lat temu, czyli w dosyć odległych technologicznie czasach.

Wiele firm, z różnych sektorów gospodarki, korzysta z systemu ERP zwłaszcza do zarządzania finansami, choć system ten ma wiele więcej możliwości, a przedsiębiorstwa z sektora produkcji często mają dużo większe potrzeby i wymagania.

Producenci powinni potrafić odpowiednio zarządzać strukturami produktów, co stanowi niezmiernie istotny obszar ich działalności. Poprawnie wdrożone procedury stanowią otwartą drogę do uzyskania cennych certyfikatów branżowych i są pomocne w spełnianiu wymaganych norm, m.in. ISO 9001 (dotycząca Systemów zarządzania jakością). Z pewnością w tej kwestii pomoże system ERP 4FACTORY.

Faktem jest również to, że przedsiębiorstwa starają się dostosować swój system ERP tak, żeby utworzyć procesy biznesowe, które będą unikatowe i dadzą tym samym przewagę konkurencyjną w ciągle zmieniającym się środowisku.

W związku z tym zmiana oprogramowania ERP może oznaczać, że firmy będą musiały uzyskać nowe certyfikaty, pozwolenia czy przejść kolejne weryfikacje i kontrole. Uaktualnienie systemu może także oznaczać konieczność wprowadzenia zmian w procesach produkcji i dotychczasowych procedurach, co z kolei wiąże się z koniecznością szkoleń pracowników, którzy na co dzień korzystają i obsługują system ERP. To oznacza, że trzeba będzie poświęcić temu kilka tygodni, żeby zweryfikować i przetestować nowe procedury.

W ostatnim czasie mnóstwo firm znalazło się w sytuacji gdzie dostawca ich oprogramowania ogłosił `end of life` dla produktu, który jest kluczowy dla całej działalności przedsiębiorstwa. Dlatego też decyzja, jaki system ERP i dostawcę wybrać, może mieć wpływ na organizację i zarządzanie danej firmy, zarówno aktualnie, jak i w przyszłości. Trzeba dobrze się zastanowić i zdecydować w co inwestować i komu zaufać.

Dobrze jest zatem zdecydować się na takiego dostawcę ERP, który będzie dbał o firmy implementujące jego system, nawet po wielu latach użytkowania. Takim dostawcą jest firma QAD – producent oprogramowania QAD Adaptive ERP, która od ponad 35 lat wykazuje się troską i dbałością o wszystkich swoich Klientów.

QAD specjalizuje się w oprogramowaniu dla firm z sektora produkcji, dlatego też swoje systemy i działania kieruje w stronę produkcji. Nie ma zatem obaw, że system ERP nie będzie dostosowany do potrzeb i wymagań przedsiębiorstw produkcyjnych, a każdy poszczególny ekran będzie zrozumiały i przystosowany do konkretnych działań. QAD Adaptive ERP to pakiet, który jest zarówno łatwy w użyciu i cechuje się bezproblemowym wdrożeniem, a dodatkowo jest w pełni funkcjonalny. Co równie istotne, QAD zadbało o to, aby ich produkty mogły w prosty sposób dostosowywać się do zmieniającego się zapotrzebowania firmy. Swoboda działań niezależnie od tego, czy mamy system działający w chmurze, hybrydowo czy w siedzibie firmy.

Aby właściwie wybrać nowoczesny system ERP polecamy sprawdzić różne alternatywy: https://alternatywasap.dsr.com.pl/


Artykuł powstał w oparciu o materiały QAD Inc. i DSR S.A. https://www.dsr.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *