Kontrowersyjna sprawa podatku poligonowego wraca do prac legislacyjnych

Kontrowersyjna sprawa podatku poligonowego wraca do prac legislacyjnych
Fot FB/Janusz Garbacz

Jak poinformował dziś Janusz Garbacz burmistrz Kalisza Pomorskiego kontrowersyjna decyzja dotyczą zmiany gruntów poligonowych na nieużytki wróci do prac legislacyjnych. W dniu dzisiejszym w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów na których znajdują się poligonowe. Jak pisze w mediach społecznościowych J. Garbacz – spotkanie dotyczyło wprowadzenia zmian w rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków, które mogło pozbawić tzw. gminy poligonowe znacznych wpływów z podatków – co wiązało się z przekwalifikowaniem – wydzielonych części terenu zamkniętego przeznaczonego do szkolenia wojsk, w szczególności strzelnic, czołgowisk, rejonów upadku pocisków, pasów ćwiczeń taktycznych, pól roboczych poligonu wojskowego oraz placu ćwiczeń – w NIEUŻYTKI – które nie są opodatkowane.

Powyższa sytuacja spowodowałaby postawienie w stan zniesienia (likwidacji) dwu gmin, tj.: Kalisza Pomorskiego i Drawska Pomorskiego, a inne miałyby problem ze sformułowaniem budżetów.

Burniatrzowie trzech gmin, które mają największy udział w Polsce w tzw. „podatku poligonowym”, tj.: Suchy Las, Kalisz Pomorski i Drawsko Pomorskie zostali zaproszeni dziś do Ministerstwa Rozwoju i Technologii na spotkanie z Panem Ministrem (Sekretarzem Stanu) Grzegorzem Piechowiakiem.

Na tym spotkaniu omówione zostały kwestie, które nurtują gminy poligonowe. Z kolei Pan Minister zakomunikował samorządowcom decyzję Premiera RP Mateusza Morawieckiego o wszczęciu procedury, która ma na celu wycofanie kontrowersyjnego zapisu z rozporządzenia. Zmiana w rozporządzeniu ma być dokonana w przyśpieszonej procedurze legislacyjnej.
Podczas spotkania w Sejmie RP samorządowcy poinformowali Posłów Koalicji Polskiej oraz pozostałych Włodarzy gmin poligonowych o wynikach rozmów z Ministrem Grzegorzem Piechowiakiem. Dyskutowano w Sejmie RP również w zakresie podatku poligonowego oraz podejmowane były inne kwestie, m.in. opodatkowania rozjazdów, bocznic kolejowych.
Na zakończenie spotkania w Sejmie RP odbyła się konferencja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *