W Szczecinku powstanie kolejny fragment obwodnicy miasta

W Szczecinku powstanie kolejny fragment obwodnicy miasta

W Szczecinku podpisano umowę na projekt i budowę obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi krajowej nr 20. Będzie to druga umowa w woj. zachodniopomorskim, po obwodnicy Gryfina w ciągu DK31, na realizację inwestycji z rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Kontrakt na kwotę 106,6 mln zł zrealizuje firma Budimex. Razem z umową na realizację została podpisana także umowa na nadzór z firmą NBQ.

Zaprojektowanie i budowa obwodnicy 

Na opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wykonawca będzie miał 17 miesięcy od momentu podpisania umowy. Realizacja robót budowlanych ma potrwać 19 miesięcy. Z czasu realizacji robót budowlanych będą wyłączane okresy zimowe od 15 grudnia do 15 marca.  Kierowcy pojadą nową drogą w 2025 roku. 

Ruch ominie Szczecinek

Od jesieni 2019 roku funkcjonuje obwodnica Szczecinka w ciągu drogi ekspresowej S11, jednak DK20 nadal prowadzi przez centrum miasta. Dlatego konieczna jest budowa obwodnicy również w ciągu tej drogi. Nowa obwodnica od południa ominie Szczecinek i połączy się z trasą S11 w rejonie miejscowości Miękowo, gdzie powstanie nowy węzeł drogowy. Będzie to jednojezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). W ramach inwestycji powstaną też dwa ronda oraz wiadukt nad linią kolejową. Obwodnica będzie miała długość 4,3 km.  

Program 100 obwodnic na Pomorzu Zachodnim  

Decyzję środowiskową dla tej inwestycji uzyskaliśmy w roku 2012. Była to decyzja wspólna z obwodnicą w ciągu S11. Wówczas jednak do realizacji skierowano wyłącznie odcinek w ciągu drogi ekspresowej. Dalsze prace przygotowawcze dla odcinka w ciągu DK20 ruszyły w roku 2019, natomiast w roku 2020 inwestycja ta znalazła się wśród dziewięciu projektów przewidzianych do realizacji w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic w woj. zachodniopomorskim. 

Pod koniec kwietnia br. została zawarta umowa dla obwodnicy Gryfina w ciągu DK31. Dla pozostałych siedmiu obwodnic – Szwecji, Wałcza, Rusinowa i Człopy w ciągu DK22, Stargardu i Złocieńca w ciągu DK20 oraz Kołbaskowa w ciągu DK13 trwa przygotowywanie dokumentacji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *