Pompa hydrauliczna jako centrum maszyny hydraulicznej. Serwis, regeneracja

Pompa hydrauliczna jako centrum maszyny hydraulicznej. Serwis, regeneracja

Gdyby nie maszyny hydrauliczne, obecny przemysł nie miałby możliwości rozwinąć się na taką skalę, a co więcej – nie byłby w stanie utrzymać szybkiego tempa, w którym aktualnie funkcjonuje. Urządzenia te, dzięki temu, że są w stanie podnosić ogromne ciężary ze szczególną precyzją, są także bardzo żywotne, co znacząco wpływa na optymalizację pracy oraz umożliwia wcześniej niewykonalne dla człowieka czynności. Wiele dziedzin przemysłu opiera się na działaniu tych urządzeń, na przykład leśnictwo czy przemysł budowlany. Wiele przedsiębiorstw upadłoby bez maszyn hydraulicznych, dlatego, aby uniknąć zatrzymania całego procesu funkcjonowania zakładu, warto zwrócić uwagę na stan techniczny wszystkich elementów maszyny. Szczególną uwagą należy obdarzyć podzespół, jakim jest pompa hydrauliczna, która stanowi centrum całej instalacji.

Pompa hydrauliczna – jak jest zbudowana. Mechanizm działania

Każdy układ hydrauliczny składa się z szeregu poszczególnych komponentów połączonych ze sobą przewodami, przez które przepływa olej, szczelnie domykając całą konstrukcję. Każda ze składowych ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie, jednak to pompa hydrauliczna zasługuje na to, aby szczególnie zwrócić na nią uwagę. Jest ona narażona na wzmożoną eksploatację, ponieważ jej praca trwa nieustannie.

Głównym zadaniem pompy hydraulicznej jest przemiana energii mechanicznej w energię hydrauliczną. Dzieje się to za pomocą pompowania pod ciśnieniem cieczy roboczej, którą najczęściej jest olej. Pompa hydrauliczna wtłacza poprzez przewody olej do poszczególnych podzespołów układu hydraulicznego. Operuje przy tym odpowiednim ciśnieniem i określoną wydajnością. Taka ciecz robocza wprawiona w ruch, wędrująca po instalacji i napędzająca poszczególne jej elementy, jest nazywana właśnie energią hydrauliczną. Za jej pomocą aktywizowane są na przykład siłowniki w prasie hydraulicznej lub te służące do operowania łyżką koparki.

Pompa hydrauliczna jako centrum maszyny hydraulicznej. Serwis, regeneracja

Awaria pompy hydraulicznej – jak rozpoznać, jak temu zaradzić?

Pompa hydrauliczna przez to, że trwa w nieprzerwanej pracy, należy do jednych z bardziej narażonych na uszkodzenia składowych całego układu hydraulicznego. Jej funkcjonowanie zaczyna się w momencie, gdy odpalamy silnik urządzenia i działa nieustannie do momentu jego zgaszenia. W przypadku gdy zauważymy brak płynności wykonywanej przez maszynę czynności lub gdy jej moc znacząco spadnie, możemy podejrzewać awarię pompy hydraulicznej. Innym objawem może być także duży wzrost obrotów. W tej sytuacji jest kilka rozwiązań. Jedno z nich to zakup nowej pompy hydraulicznej. W pierwszym odruchu wydaje się to być oczywistym i najprostszym wyborem, natomiast jeżeli się nad tym głębiej zastanowić, to niekoniecznie będzie tym najlepszym. Zakup nowej pompy hydraulicznej to dość duży koszt – cena może sięgać nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że nowe pompy hydrauliczne w większości przypadków sprowadzane są z zagranicy, co może stanowić problem, gdyż oczekiwanie na dostawę może się mocno wydłużyć. Alternatywą jest regeneracja pompy hydraulicznej. Wystarczy telefon do mobilnego serwisu hydrauliki siłowej, który przyjedzie na miejsce usterki, wymontuje część, zabierze na warsztat i naprawi uszkodzoną pompę. Niektóre serwisy hydrauliki siłowej dają możliwość, aby uszkodzoną pompę hydrauliczną wymienić na używaną już zregenerowaną pompę, co dzieje się praktycznie natychmiastowo. Ponadto sprzedawca w znaczącej większości przypadków oferuje sześciomiesięczną gwarancję na zakupiony sprzęt. Cena takiej pompy jest także o wiele niższa niż nowej pompy.

Pompa hydrauliczna jako centrum maszyny hydraulicznej. Serwis, regeneracja

Jakie jest najlepsze wyjście w przypadku awarii pompy hydraulicznej?

Z podanych rozwiązań najbardziej dogodnym sposobem na pozbycie się awarii maszyny będzie skorzystanie z wymiany swojej uszkodzonej pompy hydraulicznej na zregenerowaną. Najbardziej popularne marki dostępne w Polsce to: Danfoss Sauer, Linde czy Bosch Rexroth. Szczególnie używane są modele:

  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025.

Warto pochylić się nad tą opcją, ponieważ jest korzystna ze względu na koszt wykonania usługi. Dodatkowo odpowiednio serwisowana pompa hydrauliczna po regeneracji jest w stanie wydajnie pracować przez kilka kolejnych lat.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *