Mieszkańcy Złocieńca szukają pomysłu na przebieg obwodnicy miasta. Są kolejne argumenty ! [WIDEO]

Mieszkańcy Złocieńca szukają pomysłu na przebieg obwodnicy miasta. Są kolejne argumenty ! [WIDEO]

Do 28 maja trwają internetowe konsultacje dotyczące czterech wariantów obwodnicy Złocieńca. W minionym tygodniu koncepcję tras omówił na spotkaniu internetowym Burmistrz Złocieńca Krzysztof Zacharzewski. Według przedstawionych informacji na ta chwilę zaproponowano trzy południowe nitki obwodnicy w różnych wariantach i jedną północną. Zaproponowane rozwiązania budzą kontrowersje mieszkańców.

W ostatnim czasie na terenie Złocieńca i okolic pojawiły się plakaty które zwracają uwagę na zagrożenie jakie niesie za sobą budowa północnej nitki obwodnicy czyli tzw. ,,wariant żółty”.

Z tego wariantu nie są zadowoleni mieszkańcy Rzęśnicy, gdyż według tej koncepcji obwodnica zaczynałaby się pomiędzy Rzęśnicą, a Złocieńcem w ciągu drogi krajowej nr 20. Pozostałe koncepcje uwzględniają Rzęśnicę w ramach projektowanej obwodnicy. Od wielu lat mieszkańcy Rzęśnicy walczą o poprawę bezpieczeństwa w ich wsi. Wielokrotnie protestowali, aby zarządca drogi zauważył problem braku bezpieczeństwa na tym odcinku drogi. Mieszkańcy zabiegają również o ciąg pieszo rowerowy z Rzęśnicy do Złocieńca.

Budowa obwodnicy to szansa dla mieszkańców, aby osiągnęli sukces w swoich działaniach. Również mieszkańcy osiedla przy ulicy Gronowskiej sprzeciwiają się budowie obwodnicy w północnej części miasta. Podobne stanowisko wyrażają działkowcy i turyści z ośrodka wczasowego nad jeziorem Dłusko. Warto podkreśli że wszystkie środowiska nie sprzeciwiają się budowie obwodnicy, a namawiają do szukania kompromisowych rozwiązań argumentując swoje stanowiska.

Jak powiedział nam radny Rady Miejskiej w Złocieńcu Roman Cyc – budowa obwodnicy w północnej części miasta wpłynie negatywnie na rozwój przyrody i bogactwo przyrodnicze lasów Nadleśnictwa Złocieniec. Radny podkreśla także, że budowa obwodnicy na północ od Złocieńca pozbawi mieszkańców Rzęśnicy możliwości poprawy bezpieczeństwa w ich wsi.

Swoje argumenty przedstawił również mieszkaniec Złocieńca Paweł Nowicki, który przeanalizował informacje na mapie. Z mapy przygotowanej przez mieszkańca Złocieńca wynika, że podane przez Burmistrza Złocieńca argumenty i stwierdzenie, że obwodnica będzie przebiegać przez wiatrołomy nie pokrywa się z aktualnym projektem północnej nitki obwodnicy. Dodatkowo jak udało nam się ustalić na terenie wiatrołomów Nadleśnictwo Złocieniec prowadzi szeroko zakrojoną akcje sadzenia nowych drzew. Opierając się na mapach mieszkaniec przytacza również informację, że nie będzie też można wykorzystać aktualnego nasypu  nad ścieżką rowerową pod obwodnicę o czym byłą mowa podczas internetowego spotkania z mieszkańcami.

Wybudowanie obwodnicy w północnym wariancie oznacza wylanie ogromnej ilości betonu w parku krajobrazowym oraz wybudowanie dwóch wiaduktów przez rzekę Drawę. Zniszczone zostaną również  mokradła znajdujące się za złocieniecką strzelnicą. Mieszkańcy chcą szukać kompromisu w tej sprawie.

O pomysłach budowy obwodnicy rozmawialiśmy z mieszkańcami Złocieńca.

Internetowe konsultacje prowadzone są na stronie http://obwodnicazlocienca.lafrentz.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *